عکس استوک چیست و چه کاربردی دارد؟

حتما شما هم تاکنون تصاویر بزرگ و با کیفیت زیادی را دیده‌اید که به خاطر رزولوشن بالایی که دارند به آن جذب شده‌اید و نمی‌دانستید که برای این عکس‌ها اصطلاح استوک را به کار می‌برند. اغلب مواقع طراحان و گرافیست‌ها برای طراحی مجله‌ها، پوسترها، بنرهای تبلیغاتی و … از این تصاویر استقبال زیادی کرده و آن‌ها را در کارهای خود به کار می‌برند. در این تصاویر بیشتر تمرکز عکاس روی سوژه است و پشت صحنه یا محو می‌شود یا چندان به چشم نمی‌آید و هنگام چاپ عکس نیز با افت کیفیتی مواجه نمی‌شوند. با خواندن این مقاله به طور کامل می‌آموزید که عکس استوک چیست و چه کاربردی دارد؟

عکس استوک چیست و چه کاربردی دارد؟

عکس استوک چیست و چه کاربردی دارد؟

عکس استوک چیست؟

همان طور که در مقدمه گفته شد، عکس استوک تصویری با کیفیت بسیار زیاد است که رزولوشن بالایی دارد و توسط کمپانی‌های مختلف، برای موضوعات مختلف استفاده می‌شود. رزولوشن تصاویر استوک بالاتر از 4 هزار پیکسل است و به همین دلیل هم است که در زمان چاپ عکس، کیفیت آن کاهش پیدا نمی‌کند.

مزایای استفاده از تصاویر استوک

استفاده از تصاویر استوک تا حدود بسیار زیادی نیاز شما به استخدام یک عکاس را کاهش داده و در نتیجه در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی می‌شود. علاوه بر مبلغ بالایی که باید برای استخدام عکاس پرداخت کنید، لازم است که تجهیزات زیادی را برای عکاسی خوب و حرفه ای فراهم کنید. پس در نتیجه با استفاده از عکس‌های استوک دیگر دغدغه استخدام عکاس را ندارید و به راحتی می‌توانید عکس مورد نظر را پیدا کرده و از آن استفاده کنید.

عکس استوک چیست و چه کاربردی دارد؟

عکس استوک چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربردهای عکس استوک

عکس‌های استوک، به دلیل کیفیت‌های بسیار بالایی که دارند و همچنین به خاطر نداشتن حاشیه و عدم نیاز به ادیت و ویرایش، در امور گرافیکی و کارهای تبلیغاتی کاربردهای زیادی دارند. در ادامه این مقاله به کاربردهای بیشتر عکس‌های استوک پرداخته می‌شود.

کسب و کار

عکس‌های استوک در کسب و کارهای مختلف برای ارائه‌‌ها و سمینارها، برند شدن، طراحی بنرهای نمایشگاهی، شبکه‌های اجتماعی چون اینستاگرام، تلگرام و وبسایت‌ها استفاده‌های زیادی دارند.

بازاریابی و تبلیغات

امروزه نقش عکاسی و گرافیک به خصوص عکس‌های استوک برای تبلیغ محصولات مختلف، بسته‌بندی، فیلم و ویدئوهای تبلیغاتی، بروشور و کاتالوگ‌ها بسیار پر رنگ شده است.

عکس استوک چیست و چه کاربردی دارد؟

عکس استوک چیست و چه کاربردی دارد؟

اهدایی‌ها

عکس‌های استوک در زمینه تهیه اهدایی‌های مختلف مثل طراحی بروشور، پوستر، کارت تبریک‌های مختلف، کارت پستال و … کاربرد زیادی دارند.

سرگرمی

از عکس‌های استوک، در زمینه طراحی جلد کتاب، تصاویر داخل کتاب، مجلات، روزنامه‌ها، خبرنامه‌ها و … استفاده می‌شود.

طراحی سایت و کارهای گرافیک

استفاده از عکس‌های استوک در طرح‌های گرافیکی، طراحی سایت، تصاویر پس زمینه، عکس‌های پستالی و … این روزها بسیار به چشم می‌خورد.