خانه » تابلو دیواری

آشنایی با انواع تابلو دیواری

 تابلو دیواری

تابلو دیواری

تابلو دیواری چیست؟

به هر برگه چاپ شده ای که توسط یک بستر مناسب به دیوار متصل شود تابلو دیواری می گویند. تابلو ها می توانند در دو نوع اطلاع رسانی و تزئینی استفاده و نصب شوند. در تابلوهای اطلاع رسانی از تصاویر مختلف به همراه متن های راهنما استفاده می شود تا بتواند با جلب توجه مخاطب پیام خود را به آن ها برساند. در تابلوهای تزئینی تنها هدف نصب تابلو اصول زیبایی شناسی است. نسبت تصویر به متن در این تابلوها بسیار بالاتر است و متون استفاده شده در آن ها بیشتر جنبه انگیزشی دارند.

پوستر چیست؟

پوستر ها کاربردهای بسیار زیادی دارند اما در این حوزه به همان برگه چاپ شده ای که در تابلو ها استفاده می شود پوستر می گویند. پوستر را به تنهایی نیز می توان چاپ کرده و بدون هیچ بستری به دیوار متصل کرد و تابلویی ساده و کاملا قابل حمل بسازید.

پوستر ها در ابعاد کوچک (تا اندازه برگه A3 یعنی 30 در 42 سانتی متر) توسط چاپگرهای دیجیتال معمولی چاپ می شوند و در ابعاد بزرگتر توسط چاپگرهایی با توانایی چاپ عریض (لارج فرمت) چاپ می شوند که به آن چاپ پلات می گویند.

انواع بستر مناسب تابلو دیواری

قاب فنری:

قاب فنری تشکیل شده از چهار میله فلزی و چهار فنر است که پوستر شما پس از چاپ توسط این فنر ها به قاب دور آن وصل می شود. به دلیل تحت کشش بودن پوستر کاغذی چاپ شده در این نوع قاب بایستی حتما از پوشش لمینت مستحکم برای روی پوستر استفاده کرد تا پاره نشده و مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار داشته باشد.

از این نوع قاب بیشتر برای تابلوهای اطلاع رسانی استفاده می شود زیرا دارای پوستری مستحکم، ماندگار و قابل تعویض است. متناسب با مواردی که قرار است روی تابلو نصب شود پوستر تهیه می شود و به آسانی در هر زمانی دلخواه با پوستر درون قاب تعویض می شود.

مزایا: مستحکم و ماندگار، قابلیت تعویض عکس، شکیل و رسمی

معایب: ظاهر رسمی و اداری، قیمت بالا، اندازه های محدود

تخته شاسی:

شاسی و بستری مستحکم و زیبا که احتمالا همه شما نمونه هایی از آن را دیده اید. این بستر مقاوم و ماندگار از چوب تهیه شده و سخت و غیر قابل انعطاف است. تخته شاسی در ضخامت های مختلف 8 میلی متری، 16 میلی متری و 30 میلی متری تولید می شود که هر چه ضخامت بالاتری انتخاب کنید تابلو شما سنگین تر و مقاوم تر می شود.

پوستر شما پس از چاپ شدن روی تخته شاسی چسبانده می شود. برای افزایش مقاومت این نوع تابلو در برابر رطوبت و کثیفی می توانید از پوشش های سلفونی و لمینتی برای روکش پوستر آن استفاده کنید و در هر زمانی که خواستید با یک دستمال مرطوب آن را تمیز کرده و مانند روز اول نو کنید.

مزایا: مقاوم و سخت، ماندگاری بالا، زیبا

معایب: سنگین و آسیب زننده در صورت سقوط، قیمت نسبتا بالا

 

فوم برد:

بستری مدرن و زیبا برای داشتن تابلوهایی مدرن و مینیمال. این نوع شاسی از جنس فوم فشرده و مقاوم ساخته می شود که مهم ترین اشکال تخته شاسی یعنی وزن سنگین آن را برطرف می کند. این نوع شاسی بسیار سبک بوده و در صورت سقوط روی هر سطح یا شخصی آسیبی به آن وارد نمی کند. تابلویی بسیار سبک، با قابلیت نصب بسیار آسان و بدون نیاز به میخ یا پیچ و با قیمتی بسیار مناسب آن را به جایگزین ارزشمندی برای تخته شاسی تبدیل کرده است. فوم برد ها نیز در ضخامت های مختلف 5 و 10 میلی متری تولید می شوند که بهتر است برای تابلوهای کوچکتر از ضخامت کمتر و برای تابلوهای بزرگ تر از ضخامت بیشتر استفاده کرد.

 

 تابلو دیواری

تابلو دیواری

دقیقا مانند تخته شاسی در این نوع تابلو نیز پوستر پس از چاپ شدن روی فوم برد می چسبد.  باز هم توصیه ما این است که پوستر خود را با انواع پوشش های سلفون و لمینت مقاوم کنید تا ماندگاری و زیبایی تابلو شما چندین برابر شود.

مزایا: قیمت ارزان، بسیار سبک، ظاهر زیبا و مدرن، نصب بسیار آسان، امکان برش در هر ابعادی

معایب: شکننده بودن، ماندگاری پایین تر نسبت به شاسی چوبی

قاب عکس:

قاب عکس ها با جنس های متفاوت و به شیوه های بسیار گوناگونی ساخته می شوند. ساختار این نوع قاب تشکیل شده از چهار حاشیه در اطراف عکس است که معمولا جایگاهی برای نصب شیشه روی آن ها تعبیه شده است. قاب دور آن ها می تواند از جنس های متفاوتی مانند چوب، پلاستیک، فلز و غیره تهیه شود و همچنین می تواند برای شیشه جلوی آن از طلق های پلاستیکی شفاف استفاده کرد. حسن این نوع تابلو مقاومت بسیار بالای شیشه از عکس پشت آن و قابل تعویض بودن تصاویر آن است.

به دلیل سنگین بودن قاب و اینکه معمولا از شیشه برای محافظت از عکس در این تابلوها استفاده می شود در اندازه های کوچک از این نوع قاب استفاده می شود زیرا در ابعاد بزرگ در صورت سقوط تابلو بسیار خطرناک و آسیب زننده می تواند باشد. همچنین به دلیل حاشیه اطراف تصاویر در این نوع قاب، استفاده از آن ها بیشتر مناسب تصاویر کلاسیک و سنتی است.

مزایا: امکان شخصی سازی بالا، ماندگاری عالی عکس پشت شیشه قاب، شکیل و سنتی

معایب: بسیار خطرناک در صورت سقوط، قیمت بسیار متفاوت، دادن حاشیه به تصویر

برای داشتن یک تابلو چشمگیر و جذاب انتخاب طراحی عالی برای چاپ پوستر، توجه به رنگبندی و کنتراست متناسب با محل نصب و در نظر گرفتن بهترین ابعاد برای چاپ پوستر ضروری است. پس از این موارد و چاپ پوستر خود با توجه به مطالبی که درباره ویژگی ها و نقاط ضعف و قوت مختلف هر کدام از تابلوها خواندید بهترین انتخاب را برای نصب تابلو روی دیوار خود انجام دهید. فراموش نکنید که تابلو قرار از در منزل یا محل کار شما نصب شود و مدام توسط شما دیده شود پس سلیقه خود شما مهم ترین عامل انتخاب در نوع طراحی پوستر و شاسی آن خواهد بود.

پرسش های متداول

کدام تابلو دیواری قیمت مناسب تری دارد؟

تابلو های با شاسی فوم برد قیمت بسیار مناسب تری به نسبت سایر شاسی ها و قاب ها دارند.

کدام تابلو مناسب مکان های رسمی یا اداری است؟

قاب فنری با داشتن قابلیت تعویض تصاویر خود و ظاهر فلزی و رسمی خود بهترین تابلو برای مکان های اداری و رسمی و تابلوهای اطلاعا رسانی است.

نصب کدام تابلو راحت تر است؟

فوم برد. بخاطر وزر بسیار سبک می توان آن را با چسب دو طرفه به هر دیواری نصب کرد علاوه بر این قابلیت برش داشته و می توان هر تکه را به هر مکان دلخواه وصل کرد.

کدام تابلو شکیل تر و مقاوم تر است؟

برای افزایش تابلو خود بایستی پوستر آن را لمینت کنید ولی از نظر استحکام شاسی تابلو تخته شاسی به دلیل چوبی بودن بسیار مقاوم و شکیل است.

برای اتاق کودک خود از چه تابلویی استفاده کنم؟

قطعا تابلو فوم برد. فوم برد بر خلاف سایر تابلوها به دلیل وزن بسیار سبک خود در صورت سقوط آسیبی به شخص یا لوازم زیر خود وارد نمی کند.

کدام تابلو مناسب دیزاین های سنتی و فانتزی است؟

قاب عکس با شیشه مخصوصا اگر بصورت سفارشی و فانتزی ساخته شود بسیار زیبا و خاص است