خانه » اهمیت چاپ صحیح در کارت ویزیت

اهمیت چاپ صحیح در کارت ویزیت

چاپ صحیح در کارت ویزیت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. معمولا کارت ویزیت پس از ساعت‌ها مذاکره در یک جلسه رسمی، در حاشیه یک کنفرانس یا همایش و فضاهایی مشابه ارائه می‌شود. در واقع کاربرد کارت ویزیت در این مواقع، در قالب ابزاری برای حفظ ارتباط بعدی با مخاطب مدنظر است. طبیعی است که در این شرایط هیچ‌کس دوست ندارد این ابزار مهم را از دست داده و یا آن را بی‌کیفیت ارائه دهد. یکی از موارد مهم در این زمینه، چاپ صحیح کارت ویزیت است.

اهمیت چاپ صحیح در کارت ویزیت

یک کارت ویزیت با چاپ صحیح باید همان چیزی را به نمایش بگذارد که هنگام طراحی شکل گرفته است. گاهی کیفیت پایین چاپ به‌راحتی زحمات طراحی و ارزش کاغذ مورد استفاده را از بین می‌برد. چون آن توجه و علاقه‌ای که مورد نیاز است را در مخاطب ایجاد نمی‌کند. در این نوشته ابتدا به‌طور خلاصه نکاتی را درباره کنترل کیفی مراحل چاپ مطرح می‌کنیم؛ سپس به سه نکته مهم درباره چاپ صحیح کارت ویزیت می‌پردازیم.

1- کنترل کیفی مراحل چاپ

کنترل کیفی مراحل چاپ کارت ویزیت مانند هر محصول چاپی دیگر باید بر عهده یک ناظر چاپ خبره و مسلط باشد. این ناظر بر امور مختلفی در مراحل چاپ طرح کنترل خواهد داشت. از جمله این موارد می‌توان به کنترل و تصحیح رنگ، جنس کاغذ و مقوا، لیتوگرافی، نوع ماشین چاپ، پوشش چاپ، فرم‌بندی‌ها، صحافی و… اشاره کرد. بنابراین بهتر است این کار به یک متخصص حوزه چاپ سپرده شود.

اما اگر کسی امکان حضور در چاپخانه و نظارت بر محصول خود را داشته باشد؛ یک روش ساده برای نظارت بر چاپ، بررسی نمونه‌های اولیه چاپ شده است. به‌طور معمول در تمام چاپخانه‌ها در ابتدای فرآیند چاپ، چند نمونه گرفته می‌شود؛ تا از کیفیت نهایی کار اطمینان حاصل گردد. آنچه که احتمالا تا حدودی با چشم غیرمسلح قابل بررسی خواهد بود؛ فرم‌بندی، کیفیت چاپ، میزان رنگ و هماهنگی چاپ رنگ‌های مختلف (۴ رنگ اصلی) روی یک‌دیگر است.

2- تناسب روش چاپ با طراحی

بسیار مهم است که نتیجه نهایی کار چاپی، دقیقا مانند آن طرحی باشد که در صفحه نمایش رایانه دیده می‌شود. پیش از مرحله چاپ کارت ویزیت، مرحله طراحی این محصول قرار دارد. صحبت درباره اهمیت طراحی کارت ویزیت بسیار طولانی و مفصل است. اما آنچه در ارتباط میان طراحی و چاپ صحیح کارت ویزیت مهم است؛ توجه به تناسب این دو بخش با یک‌دیگر خواهد بود. به‌طور خلاصه منظور از تناسب طراحی و چاپ، انتخاب روش چاپ متناسب با طرح ارائه شده است.

اهمیت چاپ صحیح در کارت ویزیت

به عنوان مثال روش و مراحل چاپ کارت ویزیتی که از طراحی برجسته، طلاکوب، نقره‌کوب، شفاف یا امثال آن بهره می‌برد؛ با چاپ یک کارت ویزیت دارای طراحی ساده متفاوت است. نمونه‌ای دیگر، رنگ چاپ است مثلا نوع طراحی برای چاپ کارت ویزیت با دستگاه‌های چاپ ۵ رنگ تفاوت‌هایی در مقایسه با دستگاه‌های چاپ ۴ رنگ دارد. بنابراین مهم است که تصمیمی درست در زمینه تناسب روش‌های طراحی و چاپ گرفته شود.

3- تناسب روش چاپ با جنس

یک چاپ بی‌کیفیت یا نامناسب روی کارت ویزیتی با جنس عالی، مانند خوردن یک غذای بدمزه در یک ظرف زیبا و ارزشمند است؛ و قطعا موجب دیدگاه منفی در مخاطبان کارت ویزیت خواهد شد. بنابراین نکته مهم دیگر برای انجام چاپ صحیح در کارت ویزیت تناسب آن با جنس کارت است.

اهمیت چاپ صحیح در کارت ویزیت

 

در این زمینه نیز باید توجه داشت که هر جنس کاغذی با نوع خاصی از طراحی و چاپ تناسب دارد. به عنوان مثال چاپ ۵ رنگ روی کاغذ مات نمای مناسبی ندارد؛ در حالی که همین چاپ روی کاغذ گلاسه براق، جلوه‌ای زیبا را برای کارت ویزیت به ارمغان می‌آورد.

با توجه به موارد گفته شده بهتر است با یک متخصص چاپ مشورت کرده؛ و بنا بر نوع طراحی و اطلاعاتی که روی کارت ویزیت درج می‌شود، چاپی متناسب با جنس کاغذ انتخاب شده انجام گردد.

4- ماندگاری کارت ویزیت

مخاطب کارت ویزیت، ممکن است ماه‌ها بعد به آن کارت مراجعه کند؛ و یا به دلیل مراجعه زیاد تصمیم بگیرد آن را همیشه همراه خود داشته باشد. در این شرایط ممکن است موارد چاپ شده روی کارت ویزیت کیفیت لازم را حفظ نکنند.

بنابراین آخرین نکته درباره چاپ صحیح در کارت ویزیت توجه به هدف تولید این کارت و میزان ماندگاری مورد نیاز است. به عنوان مثال یکی از روش‌های معمول برای افزایش عمر و ثبات کیفیت چاپ روی کارت ویزیت، کشیدن یک لایه سلفون مات یا براق روی آن است. این کار کمک می‌کند طرح چاپ شده روی کارت با لمس دست و به مرور زمان آسیب نبیند.