خانه » اطلاعات مهمی که باید در کارت ویزیت درج شود

اطلاعات مهمی که باید در کارت ویزیت درج شود

امروزه کارت ویزیت به عنوان یکی از اقلام ست اداری در بازاریابی تجارت‌های گوناگون نقش به سزایی دارد. به همین دلیل چگونگی طراحی و چاپ کارت ویزیت بسیار مهم بوده و باید به اطلاعاتی که در آن درج می‌شود توجه بسیار کرد.

کارت ویزیت دارای فضایی کوچک برای ارائه اطلاعات گوناگون است. در نتیجه انتخاب اطلاعات قابل ارائه روی کارت ویزیت موضوع حساس و بسیار مهمی به‌نظر می‌رسد. بسیاری از افراد کارت ویزیت را تنها یک ابزار ارتباطی می‌دانند در حالی که کارت ویزیت به‌نوعی یک ابزار تبلیغاتی نیز تلقی می‌گردد. بنابراین بسیار مهم است که با حفظ تعادل در میزان اطلاعات ارائه شده، بتوان موارد ضروری برای ایجاد ارتباطی کامل را در اختیار مخاطب گذاشت.

اطلاعات مهمی که باید در کارت ویزیت درج شود

اطلاعات اصلی کارت ویزیت

درج بعضی از اطلاعات روی کارت ویزیت ضروری است. به این معنا که در صورت نبود این اطلاعات و یا غلط بودن آن‌ها، کارت ویزیت به کارتی بی‌اثر تبدیل خواهد شد. از جمله‌ی این اطلاعات می‌توان به نام و هویت صاحب کارت، تخصص، جایگاه شغلی و اطلاعات تماس اشاره کرد.

اطلاعات درج شده روی کارت ویزیت برای آن است که ایجاد ارتباط با صاحب کارت را تسهیل کند. بنابراین در درجه اول باید نام شخص حقیقی یا حقوقی صاحب کارت به‌درستی روی آن نوشته شود.

معمولا این نام با فونتی بزرگ‌تر و متفاوت طراحی می‌شود؛ تا بیشتر از سایر اطلاعات دیده شود. نکته مهم دیگر که به هنگام طراحی کارت ویزیت باید به آن توجه کرد انتخاب درست نام است. به عنوان مثال لزومی ندارد اسم شناسنامه‌ای شخص روی کارت نوشته شود. چراکه بسیاری از افراد علاقه دارند در حوزه کاری خود با نام مستعار شناخته شوند.

تخصص و جایگاه شغلی، اطلاعات ارزشمند دیگری است که روی کارت باید درج شود. اگرچه این موضوع بسیار ساده به‌نظر می‌رسد؛ اما در موارد زیادی دیده شده که یکی از این دو مورد فراموش شده است. در واقع بسیاری از افراد جایگاه شغلی را با تخصص اشتباه می‌گیرند؛ و این موضوع باعث می‌شود که چنین اطلاعات ارزشمندی جایگاه خود را روی کارت ویزیت از دست بدهند.

به عنوان آخرین نکته در این مبحث توجه داشته باشید که اگر می‌بایست اطلاعات بیشتری درباره تخصص فرد، روی کارت ویزیت درج شود؛ بهتر است از فونت کوچک‌تر استفاده کرده و در ادامه، جایگاه شغلی و تخصص او در بخش مناسبی از کارت قرار گیرد. البته می‌توان این اطلاعات تکمیلی را در پشت کارت ویزیت نیز درج کرد.

اطلاعات مهمی که باید در کارت ویزیت درج شود

 

در نهایت اطلاعات تماس، سومین و آخرین اطلاعات ضروری است؛ که باید روی کارت ویزیت ثبت شود. ضروری بودن اطلاعات تماس از این جهت است که موجب برقراری ارتباط بین صاحب کارت و مخاطب خواهد بود.

طبیعتا هرچه اطلاعات تماس ساده‌تر و در دسترس‌تری وجود داشته باشد؛ امکان دریافت تماس بیشتر خواهد بود. در دنیای امروز وجود شماره تلفن ثابت، شماره تلفن همراه و آدرس ایمیل، از ضروریات یک کارت ویزیت کامل است.

در هنگام انتخاب روش‌های تماس نیز بهتر است هر دو سمت تماس‌گیرنده و صاحب کارت ویزیت در نظر گرفته شود. به عنوان مثال ممکن است برقراری ارتباط از طریق ایمیل درج شده در کارت ویزیت برای صاحب کارت ساده به نظر برسد؛ اما برای مخاطبان خاص او دشوار باشد. این در حالی است که در بعضی موارد و برای مخاطبان دیگر، اطلاعات تماس در شبکه‌های اجتماعی مشهور از تمام راه‌های گفته شده ساده‌تر خواهد بود.

اطلاعات جانبی کارت ویزیت

آنچه در بالا گفته شد شامل اطلاعاتی بود که حضور آن‌ها برای معنا یافتن و کاربردی بودن کارت ویزیت ضروری است. اما هر کارت ویزیت بنابر نیازهای خاص، نوع مخاطبان و حوزه فعالیت، می‌تواند دارای اطلاعات بیشتری نیز باشد.

لوگو و شعار تبلیغاتی، اولین اطلاعات جانبی است که طرح ظاهری کارت ویزیت را جذاب می‌کند. البته این اطلاعات بیشتر برای کارت ویزیت ‌های شرکتی کاربرد دارد؛ و برای کارت ویزیت های شخصی آنچنان جذاب نیست.

اطلاعات ارتباطی صاحب کارت ویزیت در فضای مجازی از موارد دیگری است که درج آن‌ها در کارت ویزیت احتمالا مفید باشد. امروزه وب‌سایت اختصاصی و آدرس پروفایل در شبکه‌های اجتماعی مختلف، پل ارتباطی خوبی بین مخاطبان و کسب‌وکارهای گوناگون شده است. یک پیشنهاد جذاب در این زمینه، طراحی یک صفحه اختصاصی در سایت برای دریافت‌کنندگان کارت ویزیت و هدایت آن‌ها به این صفحه با استفاده از درج QR-Code روی کارت ویزیت است.

در نهایت تا حد ممکن باید از ارائه اطلاعات اضافی روی کارت ویزیت خودداری کرد. همان‌طور که گفته شد کارت ویزیت ابزاری برای ایجاد ارتباط است؛ و قرار نیست به معرفی کامل و جامع صاحب کارت و خدماتش بپردازد.

در این میان مجموعه‌ی طرح لایه باز با دارا بودن مجرب‌ترین متخصصان در زمینه طراحی و چاپ کارت ویزیت‌ قادر ‌به ارائه کارت ویزیت های جذاب و با کیفیت به مشتریان خود می‌باشد.

همچنین این مجموعه به عنوان اولین و تنها ارائه‌دهنده ابزاری جهت طراحی آنلاین و رایگان محصولات چاپی همچون کارت ویزیت، سربرگ، تراکت، بروشور، کارت دعوت و … مفتخر است که با گردآوری مجموعه‌ای از طرح‌های متنوع و جذاب امکان انتخاب کارت ویزیت دلخواه و ویرایش آن متناسب با اطلاعات تجاری هر فرد به صورت کاملا رایگان و آنلاین را برای مشتریان عزیز خود فراهم کرده است.

همچنین پس از انتخاب طرح دلخواه و ویرایش آن امکان ثبت سفارش و قرارگیری آن طرح در فرآیند چاپ باکیفیت نیز از دیگر مزایایی است که به صورت اتوماتیک توسط مجموعه طرح لایه باز  ارائه می‌گردد.